بدون تصویر

اجرای بتن نقش دار

اجرای بتن نقش دار

در حال حاضر تعدادی از پیمانکاران دارای تخصص در اجرای این نوع کف سازی میباشند ولیکن اکیدا توصیه میگردد برای اجرای بتن نقش دار به جای بکار گیری پیمانکاران متخصص در کف سازی بلوکی صرفا از پیمانکاران صاحب نام در رشته بتن نقش دار استفاده کنید

قسمت اساسی اجرای این نوع کف سازی نسبتا ساده است و شامل قرار گیری یک لایه بتن بر روی یک لایه زیر اساس یا بستر کف سازی مناسب است.در لبه های کار ممکن است از لبه گذاری یا جدول استفاده شود و یا آنکه قالب بندی موقتی بکار رفته و پس از گیرش بتن که معمولا 3-7روز پس از ریختن بتن طول میکشد برداشته میشود.بسیاری از پیمانکاران جهت نمایش کف آجری در پیرامون سطح بتن نقش دار از پرداخت یا رنگ متفاوت استفاده میکنند.

توصیه ها و مشخصات فنی ارائه شده در بحث کف سازی بتنی راه را میتوان برای ساخت بتن نقش دار بکار برد.ضخامت حداقل بتن برای سطح مسیر های پیاده رو معادل 75mm و برای راه های ماشین رو و محل پارک اتومبیل ها معادل 100mm پیشنهاد میشود. در راه های ماشین رو در محلهای مسکونی بتن نقش دار معمولا همراه با آرماتور گذاری و مش فولادی بکار برده نمیشود،گرچه ممکن است برای کار های با مشخصات فنی بیشتر،که برای آن بارهای سنگین تر یا ترافیک سنگین پیش بینی شده در نظر گرفته شوند.

بساری از تولید کنندگان بتن آماده برای ساخت بتن نقش دار طرح مخلوطهای خاصی را بکار میبرند،که معمولا توام با استفاده از مصالح سنگی سایز کوچک (10mm) و الیاف مسلح میباشد.

وجود سنگدانه های کوچک سبب تشکیل مقدار کافی شیره بتن در سطح به منظور ایجاد نقش میگردد. و الیاف پلی استر دو هدف را محقق میسازد.یکی ریختن بتن را تسهیل میکند و جایگزین کاربرد روش سنتی آرماتورگذاری مش فولادی میگردد که گرانقیمت است.و دیگری کاهش تشکیل شکست های میکروسکوپی در سطح بتن بعمل آمده میگردد.که ممکن است به سطح تمام شده بتن آسیب برساند.

پیمانکار یا تهیه کننده بتن باید قادر به ارائه اطلاعات بیشتر در مورد طرح مخلوط واقعی که پیشنهاد میکند و بر اساس آن بتن را میسازد  باشد.  ولیکن معمولا از مخلوط با مقاومت بالای 300-375 کیلو گرم سیمان در متر مکعب استفاده میشود.

همانند مواردی که بتن حجمی به کار میرود برای محل درزها و همچنین زهکشی باید پیش بینی های خاصی به عمل آید.زیرا سطح تمام شده برای انجام هر کاری نفوذ ناپذیر است.حتی اگر هیچ درز حرکتی مشاهده نشود درزهای کنترل ترک یکی از خصوصیات ضروری در اغلب کفسازی های بتن نقش دار میباشند . با برنامه ریزی قبلی میتوان اطمینان حاصل کرد که تشکیل درزهای حرکتی ضروری به گونه ای قرار گیردتا با نوار لایه های تزیینی منطبق گردند،که به این ترتیب حضور آنها تا حدودی پنهان میگردد.

کفپوش اپوکسی اجرای کفپوش اپوکسی